MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Standardy Ochrony Małoletnich


DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Marta Węglińska "Wszystko się przekształca i nic nie ginie"

wernisaż: 6 czerwca
/piątek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Wystawa czynna do:
13 lipca 2025

Marta Węglińska "Wszystko się przekształca i nic nie ginie"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę

Marta Węglińska
Wszystko się przekształca i nic nie ginie

wernisaż: 6 czerwca 2025 /piątek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Wystawa czynna do 13 lipca 2025

Woda, skały, gleba, powietrze, roślinność wraz z zachodzącymi procesami - ciągłymi przemianami są głównymi bohaterami wystawy.

Osią koncepcji jest w pełni zmysłowa, cielesna jak i duchowa relacja człowieka z przyrodą. Obserwacja środowiska naturalnego, relacji zachodzących pomiędzy elementami krajobrazu, wodą, glebą i roślinnością jest podstawą dla całej realizacji. Od 2022 roku spędzam dużo czasu w terenie, podróżuję sama, pieszo bądź rowerem. Słucham, dotykam, oddycham, obserwuję, czuję - wszystkie zmysły aktywizują się dość szybko, wystarczy znaleźć się samej na zarośniętej, od dawno nieużywanej ścieżce wijącej się stromą skarpą jeziora. Odwiedzam miejsca zwykle odludne, przede wszystkim obszary chronione, możliwie najdziksze i cenne przyrodniczo - olsy i łęgi(podmokłe lasy), bagna, torfowiska, źródliska, doliny nieuregulowanych rzek, jeziora, skaliste wąwozy okresowo stające się rwącymi potokami.

Naturę obserwuję z wielu perspektyw - biologii, geologii, religii, filozofii, kultury. Jednocześnie wiedzę tę zestawiam z dość osobistym, indywidualnym podejściem, w którym dominują intuicja i wielozmysłowe doznawanie rzeczywistości. Miejsca dla mnie szczególne stają się inspiracją i bohaterami fotografii, obrazów i obiektów. Postacie zanurzają się tu w krajobrazie, płynnie przeplatają się z roślinnością, stając się częścią przestrzeni naturalnych. Człowiek podlega tu tym samym mechanizmom, które kształtują teren. Woda stopniowo drąży doliny, przesuwa bieg rzek, szlifuje chropowate kamienie, milimetr po milimetrze, bądź niekiedy ze wzmożoną siłą liczoną w metrach, rzeźbi krajobraz. Obserwacja środowiska naturalnego zwraca uwagę na ciągłą dynamikę zmian zachodzących w naszym otoczeniu. Bliskie jest mi myślenie o świecie zgodnie z ideą istnienie odpowiedniości między wielkim i małym światem (występowanie analogicznych praw i zasad w makro i mikrokosmosie). Uważna analiza środowiska może stać się też kalką, przez którą spojrzymy w inny sposób na własne życie.

W moim odczuciu praktyka artystyczna w dobie kryzysu klimatycznego powinna wskazywać na źródła problemu z jakim aktualnie się mierzymy. Bez zrozumienia powodów (oddzielenie człowieka od natury; przeciwstawność kultury i natury), trudniej jest efektywnie wprowadzać zmiany z traktowaniu środowiska naturalnego, tak by były one czytelne dla społeczeństwa.

Prezentowana na wystawie postawa nawiązuje do terminu głębokiej ekologii (deep ecology)1, nurtu stworzonego w latach 70. przez norweskiego profesora Arne Naess. Teoria ta łączy aspekty filozoficzne ze sferą uczuć, duchowością i codzienną aktywnością. Zakłada konieczność zadawania pytań: o przyczyny kryzysu klimatycznego, jak chcemy żyć, zgodnie z jakimi przekonaniami chcemy postępować. Na poziomie ideologicznym podstawą głębokiej ekologii jest przekonanie, że człowiek jest częścią ziemi, a nie oddzieloną od niej jednostką.

1 https://dzikiezycie.pl/archiwum/1997/kwiecien-1997/czym-jest-gleboka-ekologia


Marta Węglińska (ur. w 1990 na Lubelszczyźnie) – absolwentka studiów magisterskich na kierunku Intermedia (2016) oraz studiów licencjackich na wydziale Malarstwa (2014) na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Trzykrotna stypendystka MKiDN (2015, 2010, 2008) oraz laureatka Nagrody MKiDN (2014). W latach 2013 - 2017 współprowadziła i kuratorowała Galerię Silverado. Założycielka inicjatywy edukacyjno-artystycznej Kobalt Migrating Platform. Laureatka międzynarodowego rocznego stypendium Rządu Indonezyjskiego Darmasiswa RI w Indonezji. Pracuje w wielu mediach (m.in. malarstwo, film eksperymentalny, rysunek, tkanina artystyczna, fotografia). W swojej twórczości inspiruje się głównie środowiskiem naturalnym i symboliką związaną z naturą.
Prezentowała swoje realizacje na wystawach, m.in. w Muzeum Narodowym w Dżakarcie, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Art Encounters Foundation w Timisoarze (Rumunia), Kunsthalle w Hanowerze, WRO Art Center we Wrocławiu, Fundacji Razem Pamoja w Krakowie oraz podczas Alt_Cph 15 Copenhagen’s Alternative Art Fair i "Supermarket – Stockholm Independent Art Fair".

data dodania: 15.05.2025

facebookyou tubebip