MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Standardy Ochrony Małoletnich


DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

"Przestrzenie"

Wojciech Beszterda
Maciej Pisuk
Sławek Skrobała
Marcin Sztukiewicz
Krzysztof Ślachciak
12.01-09.02.2017
wernisaż 12.01.2017, godz.18.00
Galeria w Ratuszu
Leszno Rynek 1

"Przestrzenie"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę
PRZESTRZENIE
Wojciech Beszterda, Maciej Pisuk, Sławek Skrobała, Marcin Sztukiewicz, Krzysztof Ślachciak

12.01-09.02.2017
wernisaż 12.01.2017, godz.18.00
Galeria w Ratuszu, Leszno Rynek 1
wystawa czynna:
wtorek, środa, piątek 10.00-15.00
czwartek 12.00-18.00

Przestrzenie

Współcześnie chemiczny proces fotografowania został zastąpiony cyfrowym. Sprowadza się do prostej mechanicznej czynności, jaką jest naciśnięcie ekranu smartfona lub spustu migawki, niczym nieograniczonym zero jedynkowym, odhumanizowanym przekazem. Mylnie zakłada się, że wszyscy jesteśmy fotografami. Prace pięciu uznanych fotografików, o dużym dorobku artystycznym, przeczą tej tezie, zarówno ze względu na tworzywo, cel i efekt końcowy. Fotografia cyfrowa, czy analogowa, jest tylko początkiem drogi wskazującej właściwy kierunek. Tworzywo nie ma dla nich znaczenia, ponieważ umysły są zdeterminowane do ciągłych poszukiwań, a jedynym ograniczeniem są oni sami i Przestrzenie, w których nieustannie poruszają się, pilni obserwatorzy i interpretatorzy otaczającej nas rzeczywistości.

Wojciech Beszterda, niezwykle aktywny twórca, nieustannie eksplorujący różnorodne przestrzenie, wyraża poprzez fotografię emocjonalny stan ducha. Nieoczywista pamięć zamknięta w szkle, wprowadza nas w świat zaprzeszły, wyidealizowany, ale zniekształcony przez pamięć. Potęga przyrody, jej nieprzewidywalność, przedstawiona w ekspresyjnych obrazach, daje widzowi miejsce do własnej interpretacji, lecz nie uwalnia od autorskiego komentarza.

Maciej Pisuk fotografuje od kilkunastu lat warszawską Pragę. W trakcie pracy z osobami, które zna, bo tylko takie fotografuje, jest z nimi w bliskim kontakcie, wypracował swoisty kodeks etyczny, który polega na ścisłej współpracy. Osoby będące na zdjęciach zachowują pełną kontrolę nad swoim wizerunkiem i zawsze wiedzą gdzie, i w jakim kontekście ich portrety zostały umieszczone. Niezwykłe portrety ludzi, ze świata, którego nie znamy.

Sławek Skrobała - trzy dekady w mediach, nie pozostały bez wpływu na twórczość. Autor serii portretów dzieci, nie uwolnił się od fotodokumetu, a najnowsze prace komentują rzeczywistość, zadając często trudne pytania. Niepoprawny wyznawca konceptualizmu i minimalizmu w sztuce i fotografii.

Marcin Sztukiewicz - modułowość i powtarzalność miejskiej architektury skłoniły autora do wykorzystania elementów reduty w poszukiwaniach dotyczących obrazów? generowanych przez maszynę. Maszyna komunikując się z widzem (odbiorcą), generuje graficzne kombinacje fikcyjnych przestrzeni miejskich. Dochodzi do wymiany obrazów, pewnego rodzaju dialogu wizualnego, gdzie jedna i druga strona bezustannie karmią się wzajemnie swoimi wizjami. Kompozycje, które powstają są unikalne i w zasadzie niepowtarzalne.

Krzysztof Ślachciak z cyklem Mimesis, czyli zasadą twórczego naśladowania natury, interpretując definicję dotyka natury naszej wyobraźni, wspomnień, pojmowania i kojarzenia idei. Dla autora natura to też, a może przede wszystkim człowiek. Fotografie mają więc naśladować idee, ale indywidualnie, u każdego odbiorcy inne.

Sławek Skrobała

Wojciech Beszterda absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 1990 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2008 roku członek Rady Artystycznej ZPAF. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Twórca i współorganizator wystaw, m.in.: „Wymiary czasu i przestrzeni”, BWA Piła, 2013; „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, BWA Piła, 2015; „Ślad”, BWA Piła, 2016. Kurator kilku spośród organizowanych przez pilskie BWA Interdyscyplinarnych Spotkań Twórców. W 2015 ukazała się monograficzna publikacja „Anastazy B. Wiśniewski-Przystanek na żądanie”, której Beszterda jest współautorem, wspólnie z L. Duszką-Kołczem i W. Kanickim. Od 2003 roku prowadzi Galerię w Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Maciej Pisuk ur. 1965 w Bielsku Białej, obecnie mieszkający w Warszawie scenarzysta, konsultant scenariuszowy i fotograf. Absolwent Studium Scenariuszowego przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Autor scenariusza filmu „Jesteś Bogiem” oraz sztuki dla Teatru Telewizji „Gwiazdy i los człowieka” Współpracował jako scenarzysta i konsultant literacki przy filmach „Sala samobójców”, „Miasto 44”, „Ki”, „Kantor. Nigdy już tu nie powrócę”(w produkcji). Od kilkunastu lat pracuje nad cyklem fotograficzno-reporterskim poświęconym mieszkańcom warszawskiej Pragi

Sławek Skrobała urodzony w 1963 roku, w Lesznie, autor fotograficznych projektów społecznych i artystycznych. Fotografuje od lat 80.dwudziestego wieku, podejmując współpracę z „Estradą Poznańską”, dla której fotografuje ludzi sceny i estrady. Na przełomie lat 80. i 90. trafił do prasy. Jest dziennikarzem i fotoreporterem w „Gazecie Poznańskiej”, równocześnie współpracując z „Głosem Wielkopolskim”, „Expressem Poznańskim”, „Gazetą Wyborczą”, tygodnikiem „Panorama Leszczyńska”, publikuje w miesięczniku fotograficznym „Foto-Kurier” w Warszawie. Od wielu lat pracuje dla agencji „FORUM”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych. Między innymi w Bydgoszczy, Gnieźnie, Kościanie, Lesznie, wielokrotnie w Poznaniu, Pradze (Czechy), Warszawie, Wrocławiu, Trieście (Włochy). Ostatnie indywidualne w roku 2014, w Poznaniu „Zawody”, w Lesznie „Oblicza” w ramach II Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Poznaniu, w Kościanie październik 2016. Ostatnie zbiorowe: „9 Biennale Fotografii Eksploracje 2015”, „Ars Moriendi”– Poznań, MBWA w Lesznie - Pomosty - betweeen past and present, 2016, Trieste Photo Days 2016.

Marcin Sztukiewicz absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w zakresie Filmu Animowanego. Od końca lat dziewięćdziesiątych pracował jako wykładowca na ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Współpracował ze Zbyszkiem Trzeciakowskim, prof. Wojciechem Bruszewskim i prof. Stefanem Wojneckim. Twórca filmów animowanych, videoklipów i kilku projektów multimedialnych. W swoich pracach wykorzystuje obraz ruchomy i animację oraz eksperymentuje ze sztuczną inteligencją i interaktywnością. Obecnie realizuje się w projektach komercyjnych.

Krzysztof Ślachciak urodzony 19.06.1983 roku, artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwent wydziału Neofilologii UAM w Poznaniu, oraz studiów podyplomowych z Marketingu na Rynku Międzyinstytucjonalnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z pracą dyplomową traktującą o odbiorcach fotografii reklamowej. Fotografuje od czasów liceum, a od 2008 roku prowadzi Pracownię Fotografii Reklamowej Luminix. Pracował dla takich firm jak Kulczyk Tradex, Skanska, Grupa Żywiec czy Agencja Live, a jego zdjęcia zostały wykorzystane w przeszło 200 publikacjach promocyjnych. W latach 2011-2016, na zaproszenie profesora Włodzimierza Włoszkiewicza, prowadził zajęcia praktyczne dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, a od 2013 roku również wykłady teoretyczne z kompozycji oraz sekcję fotograficzną koła naukowego EduArt, w ramach której organizowane były liczne warsztaty, konkursy, spotkania autorskie i coroczne „Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej”. Aktualnie, wraz z Tomaszem Jędrzejewskim, prowadzi szkołę artystyczną „Twórczy Squad” przy Centrum Kultury ESTEDE w Gnieźnie. Ponadto współpracuje z portalem fotograficznym „Fototekstura” oraz Prywatnymi Szkołami „Mieszko”, gdzie prowadzi zajęcia fotograficzne z uczniami szkoły podstawowej. Do tej pory prezentował swoje prace podczas przeszło 20 wystaw i wydarzeń fotograficznych zarówno w kraju jak i za granicą. W czerwcu 2016 roku zdobył drugą nagrodę na międzynarodowym konkursie Fine Art Photography Awards. 

facebookyou tubebip