Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail
Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
Wstęp na wystawy bezpłatny
wernisaż wystawy:
26.05.2017, godz. 18.30
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek
ekspozycja wystawy do:
09.06.2017 r.
godziny otwarcia:
od wtorku do soboty
w godz. 12.00-16.00
Fundacja Edukacyjna Pro Musica oraz Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych zapraszają na wystawę
ANTON SOLOMOUKHA
wernisaż wystawy:
26.05.2017, godz. 18.30
Galeria w Ratuszu
Leszno Rynek
ekspozycja wystawy do 09.06.2017 r.
godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 12.00-16.00
ANTON SOLOMOUKHA
(ur. 2 listopada 1945 roku w Kijowie, zm. 21 października 2015 w Paryżu), artysta pochodzenia ukraińskiego, od roku 1978 związany na stałe z Paryżem. Kijowską Akademię Sztuk Pięknych ukończył w 1973 r. Do końca życia był aktywnym Zagranicznym Członkiem Narodowej Akademii Sztuk Pięknych Ukrainy. Uczestniczył w wielu wystawach i projektach we Francji, Ukrainie, USA, Kanadzie i innych państwach.
Jego twórczość to głównie malarstwo sztalugowe i monumentalne, ale poszukiwania artystyczne objęły także inne dziedziny sztuki. Znany jako twórca nowego stylu fotografii współczesnej – „fotomalarstwo”, w swoich wielofigurowych mise-en- scène łączy obraz fotograficzny z malarstwem.
Operując stylistyką inscenizacji, artysta odwołuje się w swoich pracach, zgodnie z ideą postmodernizmu do powszechnie uznanych arcydzieł sztuki światowej. Tworzy wielowątkowe, narracyjne opowieści zakorzenione w świecie teatru, odnosząc się do współczesnych problemów cywilizacyjnych. Jego zdjęcia, zapełnione mnogością ludzkich ciał i szczegółów dekoracyjnych wypełniają całą przestrzeń, tworzą surrealistyczne instalacje, a zarazem nawiązują do malarstwa z minionych epok. Anton Solomoukha próbuje łączyć fotografię artystyczną z malarstwem i grafiką, uzyskując niepowtarzalne efekty. Systemowość wszystkich aspektów wizualnych „teatru mentalnego” zezwala na zerwanie z fotografią tradycyjną, w celu utworzenia paradoksalnej przestrzeni metafizycznej, w której każdy z bohaterów, tak jak w operze, gra swoja rolę, pozostając samodzielnym elementem, wyłącznie z woli artysty - w połączeniu z innymi. Jego prace nasycone są filozoficznym postrzeganiem stworzonej realności, swoistym teatrem absurdu, postmodernistycznym sarkazmem i freudowską teorią seksualności.
W dorobku artysty jest sporo portretów, zarówno postaci anonimowych, jak i bajkowych, a także znanych osobistości ze świata polityki, kultury, biznesu. Nie można nie zwrócić uwagi na osobliwe oświetlenie fotografowanych scen, mnogość odcieni stwarzających niepowtarzalny klimat towarzyszący każdej osobie, każdemu przedmiotowi. Dotyczy to prac zarówno czarno-białych, jak i kolorowych.
Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej