MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Standardy Ochrony Małoletnich


DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Mural upamiętniający Powstanie Wielkopolskie

Nazwa zadania:
„Historia w sztuce, sztuka w historii”
„Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA
na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego
„Niepodległa”.
Autor:
Bartłomiej Sroka

Mural upamiętniający Powstanie Wielkopolskie

Mural upamietniający Powstanie Wielkopolskie

Nazwa zadania: „Historia w sztuce, sztuka w historii” „Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Autorowi najbardziej zależało na mocnym przekazie pewnej treści, która by najbardziej oddawała atmosferę tamtego czasu. W przekazie tym, ważna jest synteza symboliki Powstania tzn. flagi z charakterystycznym trójkątnym wycięciem, multiplikowanym następnie w czerwieni. Jak można
się domyślić forma napisu kompozycyjnie nawiązuje do orła. "Nie należy dłużej czekać" – to hasło, zawołanie, które jest zainspirowane hasłem dowódców Powstania Wielkopolskiego Kap. Stanisława Taczaka - dowódcy Powstania cyt: „Polacy podjęli walkę o wolność również poza Poznaniem,
słusznie uważając, że zdławienie wielu ognisk powstańczych będzie dla Niemców o wiele trudniejsze niż walka w jednym tylko miejscu. Przywódcy z Poznania przekazali na prowincję hasło „Nie należy dłużej czekać”, które natychmiast uruchomiło działania wielkopolskich powstańców w Gnieźnie, Jarocinie, Kórniku, Pleszewie, Śremie, Środzie, Kłecku, Wrześni i innych miejscowościach". Hasło może być także aktualnym dla odbiorcy - może osobiście utożsamić się z tym zawołaniem, być może odnieść je do własnego życia – było to przecież powstanie zwycięskie. Dopowiedzeniem muralu jest zestaw trzech cyfr wskazujących datę wybuchu powstania, jak i zarazem setną rocznicę.

Bartłomiej Sroka ur. w 1973 roku w Wałbrzychu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w pracowni prof. I. Lipskiej - Zworskiej w 2000 roku na kierunku Ceramika. Projektant ceramiki przemysłowej i artystycznej. Bierze udział w szeregu przedsięwzięć artystycznych w Polsce i za granicą. Od niedawna twórca streetart. Wykonał projekt i realizację malarstwa wielkoformatowego murali: 2014 i 2015 - Legnica w ramach Festiwalu Street Art Between the Walls Koordynator trzech edycji Festiwalu Street Art Between the Walls w latach 2012 - 2015. Prowadzący działalność edukacyjną w ramach projektów dla dzieci i młodzieży m.in. "Obywatel nikomu nieznany", "Kolonie Sztuki", "Kolej na Książkę".

Partnerzy projektu:
Fundacja „Sztuka dla ludzi”
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie. 

facebookyou tubebip