MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Standardy Ochrony Małoletnich


DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Lato 2019 w Galerii MBWA

Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Godziny otwarcia Galerii
w lipcu i sierpniu:
poniedziałki: nieczynne
od wtorku do piątku: 11.00-18.00
soboty: 10.00-14.00
niedziele: 14.00-18.00

Lato 2019 w Galerii MBWA

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na

Lato w Galerii MBWA

Godziny otwarcia Galerii w lipcu i sierpniu:
poniedziałki: nieczynne
od wtorku do piątku: 11.00-18.00
soboty: 10.00-14.00
niedziele: 14.00-18.00
 


WYSTAWY



Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia
„Lekcje s(ż)ycia”

Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 4 sierpnia 2019
wstęp wolny

Wystawa "Lekcje s(ż)ycia" będzie przywoływać prastare wątki i sploty łączące tradycyjne techniki pracy z tkaniną z praktyką rysunkową oraz współczesnymi formami ekspresji i konceptualnego rozumienia "aktu twórczego w konkretnym miejscu". Tytuł zawiera w sobie potencjał splotu zwykłej praktyki zawodowej z twórczą innowacyjnością. Pokazuje nierozerwalność kreacji artystycznej i doświadczenia życiowego.
Na wystawie pokazane będą m. in. cykle „Lekcje szycia” (2002), obiekty „Protezy” (1994-1996) Grzegorz Sztwiertnia oraz cykle „Wedding Dress” (2017), „Być jak MM” (2015), Elementarz (2019) Joanny Zemanek

Joanna Zemanek urodzona w 1979 roku się w Łękach k/ Oświęcimia. W 2005 roku uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Rysunku. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, scenografią teatralną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw (kuratorka artystyczna wystawy z okazji „70-lecia Teatru Dramatycznego w Warszawie”). Uczestniczka ok. 80 wystaw zbiorowych oraz autorka wystaw indywidualnych. Ważniejsze nagrody: 2018 – Nagroda Wyszehradzka (Visegrad Award) oraz 2015 – nagroda Instytutu Polskiego w Bratysławie na Międzynarodowym Triennale Tkaniny Textile Art of Today; 2013 – nagroda za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Współpracowała jako scenograf i kostiumolog z reżyserami Iwoną Kempą, Wojciechem Urbańskim i Aldoną Figurą.

Grzegorz Sztwiertnia urodzony w 1968 roku w Cieszynie. Studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku. Obecnie profesor zwyczajny w zakresie sztuk plastycznych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą. Uczestnik większości najważniejszych przeglądów polskiego malarstwa (od połowy lat 90.). Pracuje na polu wielu dyscyplin: malarstwa, rysunku, instalacji, fotografii i wideo. Pedagog w pracowni interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, prowadzi również zajęcia z teorii i praktyki nowych mediów w PWSZ w Nowym Sączu. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski ZPAP (2017), Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).
 


Radosław Czarkowski
covery

wernisaż: 8 sierpnia 2019, godz. 18.00
wystawa czynna do 7 września 2019
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wstęp wolny

Zapisz słowo na ziemi odsłoniętej nagą dłonią – stanie się nowy porządek
R. Bratt

Cover, w potocznym tego słowa znaczeniu to nowa aranżacja, interpretacja istniejącego już utworu. Covery to tytuł wystawy, cyklu prac – obrazów, których zamierzeniem ma być odsłonięcie potencjału znaczeń alternatywnych, znaczeń, które wydając się w pierwszym odbiorze jednoznacznymi, stają się przez interpretację odbiorcy niekonieczną oczywistością.
Artysta, wg koncepcji dzieła otwartego Umberto Eco, ‘żegna się’  ze swoim dziełem w momencie jego ukończenia, a dalszą jego kreacją ‘zajmuje się’ odbiorca. Proces twórczy trwa w odbiorze, wolnej interpretacji i późniejszym opisie widza.
Z czasem intencje, refleksje autora zawarte w akcie kreacji dzieła, mogą być zupełnie różne od refleksji powołanej przez odbiorcę. Ten fakt nie dezawuuje jednak dzieła – raczej wskazuje jak różnie potrafimy się znaleźć wobec pojedynczego zdarzenia, jak różni jesteśmy, jak wiele prawd nas otacza i jak bardzo możemy się mylić w autorytarnym przypisywaniu racji pojedynczej wartości.
Covery to realizacja, którą chciałbym oddać do dyspozycji widza w całej rozciągłości poszukiwania nowych dla mnie prawd, prawd o zjawiskach i znaczeniach, które wydają mi się być znane. Jestem ciekaw innego postrzegania rzeczywistości, innych jakości. Jako artysta dokonuję prób interpretacji zjawisk powszechnie przyjętych za nienaruszalne, niezmienne. W tym kontekście chcę namówić innych do ‘ryzyka’ sądu, czasem wejścia na ‘kruchy lód’ i odkrycia, że jednej bezwzględnej wartości, która nami rządzi po prostu nie ma, a każda prawda winna być uszanowaną.
radOsławcZarkowski

Radosław Czarkowski studiował w Poznaniu, dyplom obronił na Wydziale Malarstwa , Grafikii Rzeźby w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w 1992 roku. Od 1991 pracuje w obecnym Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektem, instalacją. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą
 


FILMY


„Młynarski. Piosenka finałowa”
12 lipca 2019 r., godz. 18.00
Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5

Propozycja dla seniorów w ramach projektu „Wakacje seniorów w mieście”

Film dokumentalny, to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty, szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi : Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego , Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, Rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitni kompozytorzy, aktorzy, piosenkarze. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury, opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.
Reżyserką i autorką scenariusza jest Alicja Albrecht. Przez lata związana z TVP, zrealizowała kilkadziesiąt autorskich dokumentów nagradzanych na festiwalach, między innymi: „Socjalizm lub śmierć", „Rosja proroków czyli czas pokuty", „I to, że nie opuszczę Cię aż do śmierci , „Dziecko z katalogu", „Maria".

udział bezpłatny
miejscówki do odbioru w Galerii MBWA Leszno, przy ul. Leszczyńskich 5, w terminie od 10 czerwca do 10 lipca 2019 r.


Beuys. Sztuka to rewolucja
29 sierpnia 2019 /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wprowadzenie: Aleksandra Pruska – historyk sztuki
reż. Andres Veiel
Niemcy, 2017, 107 min.
wstęp bezpłatny
Po pokazie odbędzie się losowanie zestawów upominków.

Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.
Okazuje się, że dziś – ponad 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performanse i słuchając jego wypowiedzi rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot. Poznajemy na czym polegał szczególny rodzaj humoru Beuysa. Jednak oglądając ten nieznany dotąd szerzej wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny, poznajemy nie tylko portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.
 


EDUKACJA


WARSZTAT PLASTYCZNY „Miasto pamięci – wyobrażona mapa”
2 lipca 2019, godz. 11.00-15.00
Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5

Propozycja dla Seniorów w ramach projektu „Wakacje seniorów w mieście”
Warsztat poświęcony jest spersonalizowanym refleksjom nad strukturą miejską Leszna. Uczestnicy będą pracować nad formą mapy, która zostanie wypełniona ilustracjami, przywołującymi własne skojarzenia i wspomnienia związane z architekturą miasta.

Realizacja: MBWA Leszno we współpracy ze Studiem Sztuki Kobalt. Czas trwania: 4 h
Ilość miejsc ograniczona: 15 osób,
obowiązują zapisy: od 10 do 28 czerwca 2019 r.
osobiście w Galerii MBWA Leszno lub telefonicznie:
65 5205427, 512227209 - udział bezpłatny


WAKACYJNE WARSZTATY Z RYSUNKU I MALARSTWA
DLA MŁODZIEŻY od 12 roku życia

3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12 lipca 2019 (8 spotkań)
19, 20, 21, 22, 23 sierpnia 2019 (5 spotkań)
w godz.11.00 - 14.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Prowadzenie: Paulina Kowalczyk – artystka
ZAJĘCIA BEZPŁATNE
obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona
tel. 65 5205427, 512 227 209, sekretariat@mbwa.leszno.pl
Możliwość dokonania korekt prac przyniesionych przez uczestników spotkań.

W programie:
- martwa natura (nauka kompozycji, perspektywy, posługiwania się walorem/światłocieniem)
zajęcia praktyczne + wykład o podstawach kompozycji,
- praca z modelem (nauka konstruowania postaci: mierzenie proporcji, indywidualizacja postaci, modelunek światłocieniowy),
- praca w plenerze: architektura (posługiwanie się perspektywą, nauka kompozycji, detal w architekturze),
- portret/autoportret: praca z wyobraźnią, malarstwo intuicyjne.


RODZINNY WARSZTAT PLASTYCZNY
mandala
20 lipca 2019 /sobota/, w godz. 11.00-13.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Do udziału w warsztacie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.
obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona:
tel. 65 520 54 27, 512 227 209
odpłatność: 7 zł od dziecka, 3,50 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnego tworzenia.
Prace, które powstaną podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zabrać do domu.
Tym razem na profesjonalnych podobraziach malarskich będziemy tworzyć mandale – obrazy na planie koła, które jest uważane za symbol doskonałości i harmonii.


RODZINNY WARSZTAT PLASTYCZNY
Duch wiatru – recykling

24 sierpnia 2019 /sobota/, w godz. 11.00-13.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona:
tel. 65 520 54 27, 512 227 209
odpłatność: 7 zł od dziecka, 3,50 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

A jak możemy okiełznać ducha wiatru i wydobyć z jego pomocą dźwięki? Posłużymy się plastikowymi butelkami przerabiajac je na śpiewający chór, „namówimy” przeciąg, aby poruszał strunami instrumentu. Zadbamy też o to, by nasze instrumenty pięknie się prezentowały.

 

facebookyou tubebip