MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Standardy Ochrony Małoletnich


DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Leszno - fotograficzne konteksty. Edycja 2021.

Edward Baldys
Andrzej Cieślik
Szymon Kałmuczak
Michał Kałużny
Arek Kulasik
Bogdan Marciniak
Sławek Skrobała

Leszno - fotograficzne konteksty. Edycja 2021.

Leszno - fotograficzne konteksty. Edycja 2021.

Edward Baldys, Andrzej Cieślik, Szymon Kałmuczak, Michał Kałużny, Arek Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławek Skrobała

Projekcja multimedialna – przygotowana przez Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie – to ponad 150 fotografii ukazujących Leszno w jego różnych odsłonach.
https://www.youtube.com/watch?v=aGuyYltzRZs

Spacerując ulicami Leszna warto zatrzymać się przed witryną Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5, gdzie pokazywane będą zdjęcia Leszna w postaci multimedialnej.

Zapraszamy również do udziału w zabawie polegającej na dodawaniu w komentarzach pod postami zdjęć Leszna własnego autorstwa. Dla trzech osób, których zdjęcia uzyskają największą ilość polubień (do 1 lutego 2021 roku do godz. 12.00) przewidziane są nagrody – grafiki czeskiego artysty Pavla Hlavatego przedstawiające Leszno.

Fotografie powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a autorami są: Edward Baldys, Andrzej Cieślik, Szymon Kałmuczak, Michał Kałużny, Arek Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławek Skrobała. To bardzo indywidualny i subiektywny zapis czasu, miejsc i atmosfery Leszna, widzianej oczami fotografików. Przywołane obrazy ukazują architekturę, wizerunki ulic, budynków, parków, ale także mieszkańców, przyjezdnych, a co się z tym wiąże wyjątkową aurę, klimat zatrzymanych w kadrze miejsc, sytuacji, zdarzeń, ludzi. Nie brakuje również fotografii o charakterze eksperymentalnym, artystycznym, gdzie światło tworzy kompozycję, buduje nastrój, a znane fragmenty miasta zyskują zupełnie nowy kontekst i wizerunek.

Fotografie są śladem tego, co przeminęło, tego jak wyglądało Leszno i mogą budzić wśród publiczności bardzo prywatne, jak i uniwersalne odczucia. I choć zapewne, ideą wielu fotograficznych zapisów jest chęć archiwizowania, rejestrowania wyglądu miasta, to i tak pozostanie wrażenie niepowtarzalnej, zmieniającej się tkanki miejskiej. To swoista podróż w czasie, pełna emocji, pamięci o utrwalonych miejscach, dokumentacja dawnej obyczajowości, obraz istniejących relacji społecznych, a wszystko w kontekście miasta Leszna. Co zobaczymy? Fotografię artystyczną, reportażową, dokumentalną, eksperymentalną, monochromatyczną, ale i w kolorze, wykonaną z różnej perspektywy (także z lotu ptaka), na pewno unikatową i będącą nośnikiem informacji o współczesnym świecie.

Projekcja przygotowana w ramach obchodów miejskich 101. rocznicy powrotu Leszna w granice Polski.

Zapraszamy także na profil:
https://www.facebook.com/17-Stycznia-1920-Leszno-100656668613369

Autorzy zdjęć:

Edward Baldys – ur. w 1950 r. w "Raju" w Lesznie – zm. 2019 r. w Lesznie. Fotografią interesował się od lat szkolnych. Leszczyński fotograf, fotoreporter (pracował w Gazecie "ABC" od początku jej istnienia; przez lata współpracował m.in. z Gazetą Poznańską, Panoramą Leszczyńską i Tygodnikiem Żużlowym), muzyk, wodzirej, a przede wszystkim niezwykle barwna, lubiana i powszechnie znana w Lesznie postać. W 2020 r. rondu na skrzyżowaniu ul. Lipowej z ul. Racławicką nadano nazwę Edwarda Baldysa.

Andrzej Cieślik – ur. w 1950 r.; z wykształcenia nauczyciel wf i trener. Zawodowo związany ze sportem. Fotografuje amatorsko od lat 70. XX wieku. W latach 1990-2016 współpracował z tygodnikiem Panorama Leszczyńska, gdzie jako dziennikarz i fotoreporter publikował teksty sportowe i fotografie. Dobrze się czuje w fotografii sportów wodnych – żeglarstwo, nurkowanie, kajakarstwo, pływanie synchroniczne, sportach lotniczych i jeździeckich. Specjalizuje się w fotografii lotniczej, którą chętnie uprawia do dzisiaj. Przez kilka lat współpracował z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, dla którego wykonał kilkaset fotografii lotniczych obiektów zabytkowych w całej Wielkopolsce, zamieszczonych później w muzealnych publikacjach.

Szymon Kałmuczak – ur. w 1988 r. w Wągrowcu. W latach 2008-2013 studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2010 roku ukończył studia licencjackie na kierunku Fotografia i Multimedia, dyplom zrealizował w Pracowni Fotomediów prof. Andrzeja Batora. W 2013 roku ukończył studia magisterskie na kierunku Grafika i Sztuka Mediów, dyplom zrealizował w Pracowni Grafiki Intermedialnej prof. Ireneusza Olszewskiego. Zajmuje się fotografią i grafiką projektową.

Michał Kałużny – ur. w 1974 r; studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Dyplom uzyskał w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej - promotorzy profesorowie Stefan Wojnecki i Krzysztof Baranowski. Zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto oraz video. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba. Uczestnik wielu wystaw.

Arek Kulasik – ur. w 1974 r.; absolwent Studium Fotografii Profesjonalnej przy Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie zajmuje się fotografią reklamową, a fascynuje się fotografią otworkową. Udział w wystawie: "POMOSTY - between past and present" (MBWA w Lesznie, 2016).

Bogdan Marciniak – ur. 1958 r. w Lesznie – zm. 2018 w Lesznie. W 1976 roku rozpoczął pracę u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lesznie; czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym i ruchu fotograficznym w Lesznie m. in. w Leszczyńskim Towarzystwie Kulturalnym oraz Klubie Młodych Twórców; w latach 80. XX wieku prowadził klub i zajęcia z fotografii przy BWA w Lesznie; nagradzany w wielu konkursach fotograficznych. W 2018 roku Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zorganizowało wystawę pt.: „Bogdan Marciniak. 60/60”.

Sławek Skrobała – ur. w 1963 r. w Lesznie. Autor fotograficznych projektów społecznych i artystycznych. Fotografuje od lat 80. XX wieku, podejmując współpracę z „Estradą Poznańską”, dla której fotografuje ludzi sceny i estrady. Na przełomie lat 80. i 90. trafił do prasy. Jest dziennikarzem i fotoreporterem w „Gazecie Poznańskiej”, równocześnie współpracując z „Głosem Wielkopolskim”, „Expressem Poznańskim”, „Gazetą Wyborczą”, tygodnikiem „Panorama Leszczyńska”, publikuje w miesięczniku fotograficznym „Foto-Kurier” w Warszawie. Od wielu lat pracuje dla agencji „FORUM”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych. Między innymi w Bydgoszczy, Gnieźnie, Kościanie, Lesznie, wielokrotnie w Poznaniu, Pradze (Czechy), Warszawie, Wrocławiu, Trieście (Włochy). Ostatnie indywidualne w roku 2014, w Poznaniu „Zawody”, w Lesznie „Oblicza” w ramach II Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Poznaniu, w Kościanie /październik 2016/. Ostatnie zbiorowe: „9 Biennale Fotografii Eksploracje 2015”; „Ars Moriendi”– Poznań, MBWA w Lesznie - Pomosty - betweeen past and present, 2016; Trieste Photo Days 2016; "Przestrzenie" - MBWA w Lesznie, 2017; Topografia fotografii – MBWA w Lesznie, 2019.

facebookyou tubebip