Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail
Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
Wstęp na wystawy bezpłatny
Edward Baldys
Andrzej Cieślik
Szymon Kałmuczak
Michał Kałużny
Arek Kulasik
Bogdan Marciniak
Sławek Skrobała
Edward Baldys, Andrzej Cieślik, Szymon Kałmuczak, Michał Kałużny, Arek Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławek Skrobała
Projekcja multimedialna – przygotowana przez Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie – to ponad 150 fotografii ukazujących Leszno w jego różnych odsłonach.
https://www.youtube.com/watch?v=aGuyYltzRZs
Spacerując ulicami Leszna warto zatrzymać się przed witryną Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5, gdzie pokazywane będą zdjęcia Leszna w postaci multimedialnej.
Zapraszamy również do udziału w zabawie polegającej na dodawaniu w komentarzach pod postami zdjęć Leszna własnego autorstwa. Dla trzech osób, których zdjęcia uzyskają największą ilość polubień (do 1 lutego 2021 roku do godz. 12.00) przewidziane są nagrody – grafiki czeskiego artysty Pavla Hlavatego przedstawiające Leszno.
Fotografie powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a autorami są: Edward Baldys, Andrzej Cieślik, Szymon Kałmuczak, Michał Kałużny, Arek Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławek Skrobała. To bardzo indywidualny i subiektywny zapis czasu, miejsc i atmosfery Leszna, widzianej oczami fotografików. Przywołane obrazy ukazują architekturę, wizerunki ulic, budynków, parków, ale także mieszkańców, przyjezdnych, a co się z tym wiąże wyjątkową aurę, klimat zatrzymanych w kadrze miejsc, sytuacji, zdarzeń, ludzi. Nie brakuje również fotografii o charakterze eksperymentalnym, artystycznym, gdzie światło tworzy kompozycję, buduje nastrój, a znane fragmenty miasta zyskują zupełnie nowy kontekst i wizerunek.
Fotografie są śladem tego, co przeminęło, tego jak wyglądało Leszno i mogą budzić wśród publiczności bardzo prywatne, jak i uniwersalne odczucia. I choć zapewne, ideą wielu fotograficznych zapisów jest chęć archiwizowania, rejestrowania wyglądu miasta, to i tak pozostanie wrażenie niepowtarzalnej, zmieniającej się tkanki miejskiej. To swoista podróż w czasie, pełna emocji, pamięci o utrwalonych miejscach, dokumentacja dawnej obyczajowości, obraz istniejących relacji społecznych, a wszystko w kontekście miasta Leszna. Co zobaczymy? Fotografię artystyczną, reportażową, dokumentalną, eksperymentalną, monochromatyczną, ale i w kolorze, wykonaną z różnej perspektywy (także z lotu ptaka), na pewno unikatową i będącą nośnikiem informacji o współczesnym świecie.
Projekcja przygotowana w ramach obchodów miejskich 101. rocznicy powrotu Leszna w granice Polski.
Zapraszamy także na profil:
https://www.facebook.com/17-Stycznia-1920-Leszno-100656668613369
Autorzy zdjęć:
Edward Baldys – ur. w 1950 r. w "Raju" w Lesznie – zm. 2019 r. w Lesznie. Fotografią interesował się od lat szkolnych. Leszczyński fotograf, fotoreporter (pracował w Gazecie "ABC" od początku jej istnienia; przez lata współpracował m.in. z Gazetą Poznańską, Panoramą Leszczyńską i Tygodnikiem Żużlowym), muzyk, wodzirej, a przede wszystkim niezwykle barwna, lubiana i powszechnie znana w Lesznie postać. W 2020 r. rondu na skrzyżowaniu ul. Lipowej z ul. Racławicką nadano nazwę Edwarda Baldysa.
Andrzej Cieślik – ur. w 1950 r.; z wykształcenia nauczyciel wf i trener. Zawodowo związany ze sportem. Fotografuje amatorsko od lat 70. XX wieku. W latach 1990-2016 współpracował z tygodnikiem Panorama Leszczyńska, gdzie jako dziennikarz i fotoreporter publikował teksty sportowe i fotografie. Dobrze się czuje w fotografii sportów wodnych – żeglarstwo, nurkowanie, kajakarstwo, pływanie synchroniczne, sportach lotniczych i jeździeckich. Specjalizuje się w fotografii lotniczej, którą chętnie uprawia do dzisiaj. Przez kilka lat współpracował z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, dla którego wykonał kilkaset fotografii lotniczych obiektów zabytkowych w całej Wielkopolsce, zamieszczonych później w muzealnych publikacjach.
Szymon Kałmuczak – ur. w 1988 r. w Wągrowcu. W latach 2008-2013 studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2010 roku ukończył studia licencjackie na kierunku Fotografia i Multimedia, dyplom zrealizował w Pracowni Fotomediów prof. Andrzeja Batora. W 2013 roku ukończył studia magisterskie na kierunku Grafika i Sztuka Mediów, dyplom zrealizował w Pracowni Grafiki Intermedialnej prof. Ireneusza Olszewskiego. Zajmuje się fotografią i grafiką projektową.
Michał Kałużny – ur. w 1974 r; studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Dyplom uzyskał w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej - promotorzy profesorowie Stefan Wojnecki i Krzysztof Baranowski. Zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto oraz video. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba. Uczestnik wielu wystaw.
Arek Kulasik – ur. w 1974 r.; absolwent Studium Fotografii Profesjonalnej przy Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie zajmuje się fotografią reklamową, a fascynuje się fotografią otworkową. Udział w wystawie: "POMOSTY - between past and present" (MBWA w Lesznie, 2016).
Bogdan Marciniak – ur. 1958 r. w Lesznie – zm. 2018 w Lesznie. W 1976 roku rozpoczął pracę u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lesznie; czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym i ruchu fotograficznym w Lesznie m. in. w Leszczyńskim Towarzystwie Kulturalnym oraz Klubie Młodych Twórców; w latach 80. XX wieku prowadził klub i zajęcia z fotografii przy BWA w Lesznie; nagradzany w wielu konkursach fotograficznych. W 2018 roku Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zorganizowało wystawę pt.: „Bogdan Marciniak. 60/60”.
Sławek Skrobała – ur. w 1963 r. w Lesznie. Autor fotograficznych projektów społecznych i artystycznych. Fotografuje od lat 80. XX wieku, podejmując współpracę z „Estradą Poznańską”, dla której fotografuje ludzi sceny i estrady. Na przełomie lat 80. i 90. trafił do prasy. Jest dziennikarzem i fotoreporterem w „Gazecie Poznańskiej”, równocześnie współpracując z „Głosem Wielkopolskim”, „Expressem Poznańskim”, „Gazetą Wyborczą”, tygodnikiem „Panorama Leszczyńska”, publikuje w miesięczniku fotograficznym „Foto-Kurier” w Warszawie. Od wielu lat pracuje dla agencji „FORUM”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych. Między innymi w Bydgoszczy, Gnieźnie, Kościanie, Lesznie, wielokrotnie w Poznaniu, Pradze (Czechy), Warszawie, Wrocławiu, Trieście (Włochy). Ostatnie indywidualne w roku 2014, w Poznaniu „Zawody”, w Lesznie „Oblicza” w ramach II Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Poznaniu, w Kościanie /październik 2016/. Ostatnie zbiorowe: „9 Biennale Fotografii Eksploracje 2015”; „Ars Moriendi”– Poznań, MBWA w Lesznie - Pomosty - betweeen past and present, 2016; Trieste Photo Days 2016; "Przestrzenie" - MBWA w Lesznie, 2017; Topografia fotografii – MBWA w Lesznie, 2019.