Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail
Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
Wstęp na wystawy bezpłatny
12 stycznia 2023 r.
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
zaprasza na SPOTKANIE towarzyszące wystawie Ireneusz Daczka "Miedzy sacrum a profanum"
W programie:
- oprowadzanie kuratorskie
- promocja katalogu twórczości Ireneusza Daczki
12 stycznia 2023 r. /czwartek/, godz.18.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Prowadzenie: Aleksandra Pruska - historyk sztuki
wstęp wolny
Podczas spotkania - kurator wystawy Aleksandra Pruska - przybliży najważniejsze inspiracje i wątki jakimi kieruje się w swojej twórczości Ireneusz Daczka. Będzie można również nabyć katalog wystawy zawierający reprodukcje prac, teksty oraz materiały archiwalne dotyczące twórczości Artysty.
Retrospektywna wystawa "Ireneusz Daczka. Między sacrum a profanum" to próba podsumowania dotychczasowej twórczości artysty rzeźbiarza bezpośrednio związanego z Lesznem. Wystawa prezentuje szeroki przekrój prac rzeźbiarskich – począwszy od tych, które powstały już w latach siedemdziesiątych XX wieku, po realizacje najnowsze oraz zdjęcia i plansze dokumentujące proces twórczy. Ukazują one wyjątkowe spektrum działalności Artysty, którego dzieła na stałe wpisały się między innymi w krajobraz miejski i kulturowy Leszna. Uzupełnieniem ekspozycji są zamknięte w dwóch wymiarach kompozycje malarskie, zaopatrzone w różnorodne przestrzenne, charakterystyczne elementy. Prezentowane dzieła, które zostały stworzone na przestrzeni kilku ostatnich dekad, dowodzą, że Ireneusz Daczka jest artystą o niewyczerpanym potencjale twórczym. Aleksandra Pruska /kurator/
Patronat wystawy:
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka
Patronat Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Ireneusz Daczka (ur. 22 października 1942 roku w Wilkowie, woj. lubelskie) – polski rzeźbiarz. Członek zwyczajny Związku Artystów Plastyków oraz Związku Wielkopolskich Artystów Rzeźbiarzy. Odznaczony „Srebrnym Krzyżem Zasługi”, „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Miasta Leszna”. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych w Kielcach, w 1964 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, w pracowni profesora Bazylego Wojtowicza. W 1970 roku otrzymał dyplom magistra sztuki o specjalizacji rzeźba architektoniczna.
Po studiach pełnił obowiązki asystenta w Pracowni Projektowania Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce. Zrealizował około 80 obiektów sakralnych – zarówno rzeźb, jak i kompleksowych aranżacji wnętrz kościelnych – m.in. w Orzechowie, Ostrowie Wielkopolskim, Śremie, Kakawie, Lesznie. Jest autorem wielu pomników, m.in.: 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości, Armii Krajowej, Jana Amosa Komeńskiego – w Lesznie, Stanisława Leszczyńskiego w Rydzynie, Pomnika Katyńskiego w Pudliszkach, Pomordowanych na Wołyniu w Bojanowie, Pomnika Spalonych Krzyży w Wysogotówku oraz licznych płaskorzeźb, m.in. Biskupa Andrzeja Krzyckiego, Dezyderego Chłapowskiego, Jana Pawła II, Wincentego Witosa. Twórca stałej aranżacji „Skarby Prymasowskie” i „Skarby Gnieźnieńskie” w Gnieźnie. Laureat wielu nagród w konkursach pomnikowych, m.in. Pomnik Konstytucji 3 Maja w Warszawie, Pomnik Monte Cassino w Warszawie, Pomnik Zygmunta Krasińskiego w Warszawie, Pomnik Stanisława Leszczyńskiego w Rydzynie. Brał udział w licznych wystawach środowiskowych i zbiorowych.
Data dodania: 3.01.2023 r.