MBWA

Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie

ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail


Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79


Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe


Standardy Ochrony Małoletnich


DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI


POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH


ZWIEDZANIE >

NASZA KOLEKCJA >


Wstęp na wystawy bezpłatny

Pokaz filmu "Gerhard Richter"

15 listopada 2018
/czwartek/, godz. 18.00
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
II piętro
wprowadzenie:
Aleksandra Pruska – historyk sztuki
wstęp bezpłatny

Pokaz filmu "Gerhard Richter"

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na pokaz filmu

Gerhard Richter

15 listopada 2018 /czwartek/, godz. 18.00

Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
wprowadzenie: Aleksandra Pruska – historyk sztuki
wstęp bezpłatny

reż. Corinna Belz
Niemcy, 2011, 97 min

Po pokazie filmowym odbędzie się ogłoszenie wyników oraz rozlosowanie nagród w ramach plebiscytu „Honorowa Nagroda Publiczności” 20 Prezentacji – Leszno 2018. Ziarnko prawdy.

Gerhard Richter to nie tylko światowej sławy artysta, lecz również najsławniejszy i najdroższy żyjący niemiecki malarz, którego obrazy przekraczają na aukcjach kwotę 10 milionów euro. „Odrzutowiec“ z 1963 roku, sprzedany został w 2007 roku na aukcji w Christie’s w Nowym Jorku za 11,2 miliony dolarów, a „Świeca“, obraz namalowany w 1983 roku, sprzedano w Sotheby’s w Londynie za 10,5 milionów euro.

„Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą” - przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. Ten mistrz abstrakcji, ceniony za autokrytyczne spojrzenie i filozoficzne podejście do malarstwa, od lat stosuje podobną metodę pracy. Jego obrazy to rezultat długiego i żmudnego procesu, podczas którego nie tyle je maluje, co konstruuje, nakładając kolor na płótno warstwa pod warstwie, podobnie jak kładzie się tynk na ścianę. Używa pędzla, ale zazwyczaj pracuje z dużą, drewnianą deską lub gigantyczną gumową wycieraczką, co pozwala pokrywać farbą duże płaszczyzny płótna.

Reżyserka filmu przez miesiąc obserwuje pracę 79-letniego Richtera w jego dwóch studiach w Kolonii. Artysta przygotowuje się bowiem do serii wystaw, które mają się dobyć w Kolonii, Londynie i Nowym Jorku. Richtera widzimy jednak nie tylko w zaciszu jego pracowni, lecz również w kontakcie ze współpracownikami i krytykami, z którymi dyskutuje na temat sztuki i kultury.

Kreatywna wyobraźnia artysty, jego osobowość, a także szczególny typ wrażliwości na kolor i cień to cechy, które wyróżniają Richtera na tle innych współczesnych artystów, jak również sprawiają, że film rejestruje nie tylko wyjątkowy sposób pracy artysty, lecz również niezwykle ciekawy eksperyment twórczy.

facebookyou tubebip