Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail
Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
Wstęp na wystawy bezpłatny
Warsztaty plastyczne
dla osób z niepełnosprawnością
intelektualną
marzec-maj 2017
.
Projekt "Paleta zmysłów. Warsztaty plastyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”.
Uczestnicy:
-Podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych NASZ DOM NASZ ŚWIAT.
-Wolontariusze
Praca indywidualna przy wsparciu wolontariuszy.
Prowadzenie: Sylwia Erbert-Hoja, Marta Olejnik
W ramach projektu odbyły się cztery warsztaty:
Warsztat plastyczny: "Od projektu do konstrukcji. Ubierz się jak Piet Mondrian"
Warsztat poprzedzony pokazem multimedialnym wprowadzającym w tematykę i przybliżający twórczość Pieta Mondriana, autora programu artystycznego, kierunku w sztuce nazwanego neoplastycyzmem. Artysta w swojej twórczości upraszczał środki wyrazu i w wyniku tego, powstały kompozycje ograniczone do czarnych, pionowych i poziomych linii oraz pól między nimi wypełnionych jedynie nasyconymi, czystymi kolorami podstawowymi. Charakterystyczną cechą stylu artysty była geometryzacja, czyste barwy, brak dekoracji i figuratywności. Zadanie polegało na zaprojektowaniu stroju o oszczędnej kompozycji i ściśle określonej kolorystyce nawiązującej do obrazów Pieta Mondriana. Skupienie się na liniach pionowych i poziomych, kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym oraz bieli, czerni i szarości. Punktem wyjścia do realizacji projektu, który miał formę przestrzenną był wieszak do ubrań. Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji karton, sznurek, farby w ściśle wybranych kolorach jakie stosował artysta.
Warsztat plastyczny: "Od punktu do płaszczyzny – portret (Giuseppe Arcimboldo)”
Warsztat poprzedzony wprowadzeniem oraz pokazem multimedialnym związanym z tematyką. Inspiracją do powstania prac była twórczość włoskiego malarza i rysownika Giuseppe Arcimboldo. Znany był ze swoich ekscentrycznych obrazów owoców, warzyw i zwierząt przybierających ludzkie kształty. Tworzył oryginalne portrety i kompozycje figuralne o treści rodzajowej lub alegorycznej, na które składały się elementy martwej natury, ułożone w wizerunek twarzy. Giuseppe Arcimboldo może być uważany za pre-surrealistę, z którego twórczości inspirację czerpał między innymi Salvador Dali. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie stworzyć portrety w technice collage'u z wykorzystaniem warzyw, owoców i różnego rodzaju ziaren. Materiał do realizacji zadania był dobrany pod względem kolorystyki, wielkości i kształtu. Na wcześniej przygotowanym czarnym podkładzie uczestnicy wykonali prace, które zostały sfotografowane a następnie wydrukowane w formacie A 3. Ważna zabawa kolorem, kształtem, formą i przede wszystkim zauważanie efektów smakowo – zapachowych. Uruchamianie zmysłu węchu, smaku, dotyku, dźwięku.
Warsztat plastyczny: "Portrety kolorystyczne inspirowane twórczością Andy Warhola
Inspiracją do stworzenia warsztatów była twórczość amerykańskiego artysty, jednego z głównych przedstawicieli pop-artu, znanego przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji. Technika, którą sobie upodobał - serigrafia umożliwiała Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli m.in.: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci. Andy Warhol traktował wszystko, co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop. Warsztat poprzedzony wprowadzeniem i przybliżeniem twórczości Andy Warhola oraz wzbogacony pokazem reprodukcji dzieł artysty. Zadanie polegało na dowolnej interpretacji kolorystycznej zaproponowanego portretu w kilku egzemplarzach. Finalnym efektem było powstanie pracy składającej się z kilku wersji kolorystycznych tego samego motywu.
Warsztat plastyczny: "Od szczegółu do ogółu. Wycinanka - kompozycja symetryczna"
Tematem ostatniego warsztatu w ramach projektu „Paleta zmysłów” była „Wycinanka – kompozycja symetryczna”. Warsztat poprzedzony był przykładami zdjęć ukazującymi specyfikę tej dziedziny sztuki ludowej, jaką były i są kolorowe rodzaje papierowych ozdób. Wycinanki były charakterystyczną ozdobą wiejskich chat z przełomu XIX i XX wieku i występowały głównie na bogatych terenach Polski. Najstarsze polskie wycinanki pochodzą z okolic Łowicza oraz Kurpiowszczyzny. Ozdabiano nimi wnętrza chałup przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, przed ważnymi uroczystościami rodzinnymi. A więc pełniły funkcję zdobniczą. Ale nie tylko, przypisywano im również znaczenie magiczne. Podczas warsztatów pokazano różne rodzaje wycinanek, omówiono ich symboliczne znaczenie i najbardziej charakterystyczne motywy - roślinne, kwiatowe, zwierzęce i geometryczne. W późniejszym czasie wycinanki ukazywały sceny rodzajowe, przedstawienia z życia wsi. Zwrócono uwagę na jedną z najbardziej istotnych cech wycinanek jest zasada symetrii, a także rytmiczne powtarzanie motywów w układach poziomych lub pionowych. Zadanie polegało na stworzeniu wielobarwnych kompozycji symetrycznych o dowolnie wybranym motywie kwiatowym, zwierzęcym czy geometrycznym.