Miejskie
Biuro Wystaw Artystycznych
w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 54 27
Kontakt e-mail
Galeria MBWA w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
64-100 Leszno
tel. 48 65 520 51 79
Galeria w Ratuszu
Leszno, Rynek 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
Galeria w Inkubatorze
ul. Geodetów 1
64-100 Leszno
wystawy czasowe
POLITYKA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
Wstęp na wystawy bezpłatny
18 maja 2024
/sobota/
godz. 18.00 – 24.00
Galeria MBWA
Leszno
ul. Leszczyńskich 5
18 maja 2024 roku /sobota/
godz. 18.00 – 24.00
Galeria MBWA Leszno
ul. Leszczyńskich 5
Na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów wstęp bezpłatny.
Wystawa Witkacy ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Stanisław Ignacy Witkiewicz należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki, fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu, wprowadzonych środków ekspresji – Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym. Artysta wykorzystywał medium fotograficzne w celu dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem sprzężenia zwrotnego między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.
Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.
Kuratorzy wystawy:
Danuta Janusz, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Kamil Kłeczek, Galeria Sztuk Wizualnych w Krzeszowicach
Partnerzy wystawy:
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach, Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.
Film Wariacje na temat Witkacego
reżyseria Monika Martini-Madej
TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
Film z cyklu Impresje zrealizowany w technice animacji klasycznej – rysunek pastelami na papierze. Debiut reżyserski i dyplom w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Kazimierza Urbańskiego. W kompozycji filmu wykorzystane są wybrane portrety Witkacego z jego „Firmy Portretowej”. Reżyser odwołuje się do „kosmicznej wyobraźni” Witkacego przez pokazanie animowanych portretów na wizualizacji Ziemi „ukradzionej” z Wszechświata.
Film Blaga
reżyseria Michał Wojtasik, Polska, 2021
Rok 1914 początkujący artysta pseudo. Witkacy wraca do swojej narzeczonej Jadwigi, którą pozostawił pod opieką przyjaciela, wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego. Co wydarzyło się podczas jego nieobecności? Blaga to opowieść o narodzinach twórcy niepokornego, miłości i strachu przed odpowiedzialnością, cenie życia z artystą dla którego największą sztuką jest on sam. Krótkometrażowy film inspirowany twórczością i życiem Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najbardziej oryginalnych artystów polskich początku XX wieku.
Prezentacja multimedialna portretów wykonanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, własność Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ANEKS SPRZEDAŻNY. KIERMASZ WYDAWNICTW
W ofercie: malarstwo, grafika, rysunek, szkło, ceramika, biżuteria, artystyczna, a także szereg wydawnictw w atrakcyjnych cenach. SPECJALNA OFERTA: grafiki Leszno, Jan Jonston autorstwa Pavla Hlavatego, plakat Leszno Ryszard Kaja.
Przestrzeń przed Galerią MBWA /ul. Leszczyńskich 5/
godz. 18.00-21.00 (przed Galerią)
Stanowisko edukacyjne - warsztat plastyczny dla dzieci Kwiaty Witkacego
godz. 18.00-23.00 (przed Galerią)
Stanowiska fotograficzne - do samodzielnego wykonania zdjęć - inspirowanych słynnym Autoportretem wielokrotnym Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz z wykorzystaniem rekwizytów nawiązujących do autoportretów Artysty.